Data Interpretation Questions play an important role in all the competitive exams, so we are providing here most expected Data Interpretation Set Which will help you to boost your Data Interpretation skills. All the aspirants who are preparing for bank examinations or other competitive examinations can take benefits from this set.
Direction (1 – 5): Study the following data carefully and answer the questions:
There are five boats A, B, C, D and E that are running in the same river. First pie chart
given below shows the distribution (degree) of upstream time taken by five boats and
second pie chart given below shows the per cent distribution of upstream distance travelled
by the five boats in the time mentioned in the first pie chart.
Sum of the first pie chart is 12 hours while that of the second pie chart is 400 km.
0 of 4 questions completed Questions:
Click The Start Quiz Button!
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
0 of 4 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0) Boat C starts travelling in downstream and it has to travel 130 km. After Estimated time to cover 130 km in downstream by boat C = 130/65 = 2 hours Estimated time to cover 130 km in downstream by boat C = 130/65 = 2 hours Total time taken by boat A to go ‘3x’ km in upstream and ‘x’ km in downstream Total time taken by boat A to go ‘3x’ km in upstream and ‘x’ km in downstream = (3x/30) Total time taken by boat A to go ‘3x’ km in upstream and ‘x’ km in downstream = (3x/30) Boat D start from the bank of river in downstream and after travelling for 12 Downstream speed travelled by boat D in 12 minutes = 70 * (12/60) = 14 km Downstream speed travelled by boat D in 12 minutes = 70 * (12/60) = 14 km A race between boats A and E is conducted, then what is the ratio of distance by which boat E will beat boat A when the race is conducting in upstream to the distance by which boat E will beat boat Awhen the race is conducting in downstream and length of the race is 11.55 km? Time taken by E to complete the race in upstream = (11.55/35) = 0.33 hours Time taken by E to complete the race in upstream = (11.55/35) = 0.33 hoursQuiz-summary
Information
Results
Average score
Your score
Categories
Pos.
Name
Entered on
Points
Result
Table is loading
No data available
1. Question
travelling for 48 minutes engine of the boat stops working. Now, the boat starts
floating with the speed of stream for ‘x’ minutes. After this the speed of boat in
still water is increases by 20% to cover the total distance in estimated time, then
what is the value of ‘x’?
Downstream distance travelled in 48 minutes = 65 * (48/60) = 52 km
Distance travelled in ‘x’ minutes along with speed of stream = 10 * (x/60) = (x/6) km
Remaining distance = 130 – [52 + (x/6)] = [(468 – x)/6] km
Remaining time = 120 – 48 – x = (72 – x) minutes = [(72 – x)/60] hours
Downstream speed of boat when its speed water in increase by 20% = (120% of 55) + 10
= 76 km/h
According to the question:
[(468 – x)/6] ÷ (1/76) = (72 – x)/60
4680 – 10x = 5472 – 76x
66x = 792
x = 12 minutes
Downstream distance travelled in 48 minutes = 65 * (48/60) = 52 km
Distance travelled in ‘x’ minutes along with speed of stream = 10 * (x/60) = (x/6) km
Remaining distance = 130 – [52 + (x/6)] = [(468 – x)/6] km
Remaining time = 120 – 48 – x = (72 – x) minutes = [(72 – x)/60] hours
Downstream speed of boat when its speed water in increase by 20% = (120% of 55) + 10
= 76 km/h
According to the question:
[(468 – x)/6] ÷ (1/76) = (72 – x)/60
4680 – 10x = 5472 – 76x
66x = 792
x = 12 minutes
2. Question
is same as the total time taken by boat B to go ‘2x’ km in upstream and ‘x + 12’
km in downstream, then what is the value of ‘x’?
+ (x/50) = 0.1x + 0.02x = 0.12x
Total time taken by boat B to go ‘2x’ km in upstream and ‘x + 12’ km in downstream =
(2x/25) + [(x + 12)/45] = 0.08x + [(x + 12)/45]
According to the question:
0.12x = 0.08x + [(x + 12)/45]
5.4x = 3.6x + x + 12
0.8x = 12
x = 15 km
+ (x/50) = 0.1x + 0.02x = 0.12x
Total time taken by boat B to go ‘2x’ km in upstream and ‘x + 12’ km in downstream =
(2x/25) + [(x + 12)/45] = 0.08x + [(x + 12)/45]
According to the question:
0.12x = 0.08x + [(x + 12)/45]
5.4x = 3.6x + x + 12
0.8x = 12
x = 15 km
3. Question
minutes a ship start from the bank and catches the boat D after travelling for 28
minutes. After travelling for how much time (in minutes) the ship will catch the
boat if the same scenario will happen in upstream?
Let the downstream speed of ship = ‘x’ km/h
Effective speed of boat and ship when travelling same direction = (x – 70) km/h
According to the question:
Follow us: Telegram , Facebook , Twitter , Instagram 4
14 = (x – 70) * (28/60)
(x – 70) = 30
x = 100 km/h
Upstream speed of ship = 100 – 10 – 10 = 80 km/h
Effective speed of boat and ship when travelling same direction = (100 – 70) = 30 km/h
Upstream speed travelled by boat D in 12 minutes = 50 * (12/60) = 10 km
Required time taken = (10/30) * 60 = 20 minutes
Let the downstream speed of ship = ‘x’ km/h
Effective speed of boat and ship when travelling same direction = (x – 70) km/h
According to the question:
Follow us: Telegram , Facebook , Twitter , Instagram 4
14 = (x – 70) * (28/60)
(x – 70) = 30
x = 100 km/h
Upstream speed of ship = 100 – 10 – 10 = 80 km/h
Effective speed of boat and ship when travelling same direction = (100 – 70) = 30 km/h
Upstream speed travelled by boat D in 12 minutes = 50 * (12/60) = 10 km
Required time taken = (10/30) * 60 = 20 minutes
4. Question
Upstream distance covers by boat A in 0.33 hours = 0.33 * 30 = 9.9 km
Distance by which boat E will beat boat A when the race is conducting in upstream = 11.55 – 9.9 = 1.65 km
Time taken by E to complete the race in downstream = (11.55/55) = 0.21 hours
Downstream distance covers by boat A in 0.21 hours = 0.21 * 50 = 10.5 km
Distance by which boat E will beat boat A when the race is conducting in downstream = 11.55 – 10.5 = 1.05 km
Required ratio = 1.65: 1.05 = 11: 7
Upstream distance covers by boat A in 0.33 hours = 0.33 * 30 = 9.9 km
Distance by which boat E will beat boat A when the race is conducting in upstream = 11.55 – 9.9 = 1.65 km
Time taken by E to complete the race in downstream = (11.55/55) = 0.21 hours
Downstream distance covers by boat A in 0.21 hours = 0.21 * 50 = 10.5 km
Distance by which boat E will beat boat A when the race is conducting in downstream = 11.55 – 10.5 = 1.05 km
Required ratio = 1.65: 1.05 = 11: 7
How useful was this post?
Click on a star to rate it!
Average rating 4.5 / 5. Vote count: 1044
No votes so far! Be the first to rate this post.
We are sorry that this post was not useful for you!
Let us improve this post!
Tell us how we can improve this post?
i didnt understood how downstream speed has taken please explain it